Średnio około 10% mieszkańców dowolnego kraju to osoby z zaburzeniami fizycznymi lub sensorycznymi (osoby niepełnosprawne lub osoby starsze). W ich przypadku odpowiednie dostosowanie pomieszczeń codziennego użytku jest kluczowe, aby mogli oni z nich w jakimkolwiek sposób skorzystać.
Kabiny i ogólne dostosowanie łazienki
Łazienka musi być dostosowana do specyficznych potrzeb osób niepełnosprawnych lub starszych. Istnieją zarówno pojedyncze urządzenia, jak i kompletne wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych, gdzie każdy szczegół jest przemyślany, wystarczy określić stopień konwersji, biorąc pod uwagę problemy konkretnej osoby i wielkość łazienki. Kabiny w łazienkach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej różnią się od standardowych w większych rozmiarach.
Łazienka dla niepełnosprawnych to nie tylko bowiem odpowiednie wc dla niepełnosprawnych, ale też elementy służące do utrzymania codziennej higieny. Do obliczenia wymaganej powierzchni pomieszczeń, szerokości drzwi, wejść do armatury odniesieniem jest wózek inwalidzki o szerokości 670 mm z siedziskiem o wysokości 520 mm. Zastosowanie innych modeli nie jest wykluczone, jeśli ich długość nie przekracza 1200 mm i szerokość 700 mm.
Wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych
Dużo większym wyzwaniem jest wyposażenia wc dla niepełnosprawnych. Tutaj istnieje konieczność zapewnienia chodników, zakrętów dla wózków, możliwość zbliżenia się do wyposażenia sanitarnego. Toaleta jest instalowana z uwzględnieniem położenia górnej części siedziska na wysokości 50 cm od podłogi (na poziomie siedzenia wózka inwalidzkiego).
Wykładziny podłogowe w łazienkach dla osób niepełnosprawnych powinny mieć rowkowaną lub szorstką powierzchnię, która zapobiega poślizgnięciom i możliwym upadkom, ponieważ wilgotne pomieszczenia są liderem w liczbie wypadków domowych. Z tego samego powodu wszystkie rury i przewody należy ułożyć ukryte, aby wyeliminować możliwość kontaktu. Krawędzie mebli łazienkowych nie powinny być ostre ani zabezpieczone specjalnymi powłokami.