Dla osób niepełnosprawnych fizycznie i osób w podeszłym wieku możliwość kąpieli może być dużym problemem, chociaż wielu z nich nie chce zrezygnować z tej przyjemności, zwłaszcza że w przypadku wielu chorób lekarze zalecają nawet tę procedurę. Kluczowym punktem jest tu odpowiednie wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych.
Kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych
Pomimo wszystkich zalet kąpieli, nawet ci, którzy ograniczają się do wózka inwalidzkiego, często mogą samodzielnie korzystać z prysznica. Ale tutaj również konieczne jest spełnienie szeregu ważnych wymagań. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w wielkoformatowe kabiny prysznicowe z ultra-płaską brodzikiem równo z podłogą lub w ogóle bez brodzika, co jest możliwe w konstrukcji. Bardzo ważne są szerokie drzwi, zintegrowane siedzenia z podłokietnikami, które utrzymują ciężar poruszającego się ciała, oraz bezpieczna powierzchnia antypoślizgowa.
Toalety dla osób niepełnosprawnych
Niektóre modele toalet, przeznaczone dla osób z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, są uzupełnione składanymi podłokietnikami i poręczami, które są przymocowane pod siedzeniem i są bardzo trwałe, ponieważ są wykonane z anodowanego aluminium. WC dla niepełnosprawnych powinno być wyposażone w podłokietniki o właściwościach antypoślizgowych i mogą być wyposażone w uchwyt na papier toaletowy.
Wyposażenia WC dla niepełnosprawnych, to specjalistyczne toalety, które różnią się od zwykłej wysokości i szerokości projekcją. Są wydłużone i bardziej obszerne w porównaniu ze standardowymi modelami, co zapewnia bezpieczne dopasowanie i znacznie ułatwia higienę. Ze względu na fakt, że taka toaleta jest o kilka centymetrów wyższa od standardu, podczas podnoszenia z niej zmniejsza się obciążenie stawów kolanowych i wygodniej jest przenieść pacjenta z niego na wózek inwalidzki. Ponadto, używając ukrytych systemów instalacyjnych, możesz zmieniać wysokość montowanych modeli.