Wyposażenie łazienek dla osób niepełnosprawnych

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych to specjalny sprzęt do łazienki i toalety, umożliwiający osobom niepełnosprawnym samodzielne wykonywanie procedur higienicznych. Współcześni producenci opracowują coraz więcej nowych urządzeń, aby ułatwić życie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Są jednak szczególnie ważne kwestie, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych.

Wyposażenie toalety dla niepełnosprawnych

Wyposażenia WC dla niepełnosprawnych to przede wszystkim odpowiednie wymiary, jakie ma same WC dla niepełnosprawnych, jak i reszty urządzeń. Wysokość toalety dla osób niepełnosprawnych powinna wynosić od 45 do 60 cm, z reguły jest o 10-12 cm wyższa niż zwykła toaleta. Odbywa się to w taki sposób, że wygodnie jest zmienić miejsce siedzące na wózku inwalidzkim.

Toaleta może mieć higieniczne wycięcie, a także podłokietniki. Ten ostatni powinien być obszyty miękkim materiałem. Dodatkową zaletą będą nowoczesne toalety z funkcją automatyczną i podgrzewanym siedziskiem. Zlew powinien mieć wklęsłą krawędź prowadzącą i krawędzie, które są wygodne do chwytania, aby osoba na wózku mogła podjechać blisko i wygodnie ustawić ręce. Często stosowany jest również pneumatyczny lub ręczny mechanizm pochylania zlewu.

Prysznic dla osób niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych to także urządzenia do utrzymania codziennej higieny. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno raczej przewidywać montaż prysznica zamiast wanny. Prysznic powinien mieć szerokości minimum 90 cm. Brodzik i podłoga nie powinny mieć żadnych granic ani żadnych innych różnic. Mata antypoślizgowa w kabinie będzie bardzo przydatna. Miksery mogą być kolankowe lub nawet bezdotykowe. Klawisze spłukiwania mogą być dotykowe, nożne lub zdalne. Wszystkie konstrukcje muszą być stabilne, co eliminuje możliwość upadku. Pomocnicze poręcze są wymagane wszędzie.